Tom Lantos Zsinagógájának tervezését fogjuk ünnepelni.

Nagy szeretettel szeretnélek Téged meghívni a szeptember 19-i istentiszteletünkre, amelynek keretében a Bét Orim Reformzsidó Hitközség Tom Lantos Zsinagógájának tervezését fogjuk ünnepelni. A helyszín a Bálint Ház Nagyterme este 6:00 óra.Közlemény

raj.f

 

 

 

 

Tom Lantos Zsinagóga

 


lantos1

Örömmel és büszkeséggel tudatjuk, hogy a budapesti Bét Orim Reformzsidó Hitközség megkezdte jövőbeni templomának, a “Tom Lantos Zsinagógának” a tervezését, amelyet az elképzelések szerint Budapesten építenének fel.

A templom névadó szertartását szeptember 19-én pénteken, este 6-kor tartjuk egy szokásos szombatfogadó Istentisztelet keretében, a Bálint Ház (Révay utca 16.) nagytermében. Az eseményen a Hitközség részéről Raj Ferenc Rabbi, a Lantos család részéről Annette Marie Lantos Tillemann-Dick, Tom Lantos lánya mond beszédet.

Tom Lantos magyar holokauszt túlélő volt, aki zsidó tinédzserként részt vett az ellenállási mozgalomban. Az 1944-es német megszállás idején ételt, gyógyszert szállított a csillagos házakban élők számára, és segítette a svéd diplomata, Raoul Wallenberg heroikus erőfeszítéseit a zsidók mentésében. Mivel a II. világháború után elnyert egy amerikai ösztöndíjat, 1947-től az Egyesült   Államokban élt, ahol felsőfokú tanulmányokat folytatott a Washingtoni Egyetemen, illetve a kaliforniai Berkeley Egyetemen, ahol 1953-ban PhD-fokozatot szerzett. Feleségül vette gyermekkori szerelmét Annette Tillemant, akit még Magyarországról ismert a zsidó negyed egyik védett házából. Mielőtt képviselő lett, egyetemi közgazdaságtan-professzor volt, illetve üzleti tanácsadó magántársaságoknál, külpolitikai elemző egy televízió-társaságnál, majd a szenátus gazdasági, illetve külpolitikai tanácsadója.lantos.lányjpg

A Tikkun Olam (a világ jobbítása) érdekében elhatározta, hogy részt vesz az amerikai politikai életben. Először 1980-ban jelölték a kongresszusba, és a demokraták tagjaként haláláig 2008 februárjáig volt képviselő, illetve a Külügyek Bizottságának elnöke. Egész felnőtt élete során igyekezett felemelni hangját az emberi jogok és a polgári szabadság érdekében.  Felesége, Annette, 58 évig volt partnere mind a kongresszusban, mind a házasságban.

Tom Lantos álmait most a Bét Orim Közösség váltja valóra azáltal, hogy felépíti és felvirágoztatja a Tom Lantos Zsinagógát Budapesten, a névadó szülőhazájában. Szelleme velünk lesz, mivel közösségünk tagjai folytatják munkáját a társadalmi igazságosság elmélyítésében és hidak építésében a különböző vallási közösségek közt.

Ő, aki a holokauszt rémálom ideje alatt tanúja volt  számos szent hely lerombolásának és megszentségtelenítésének, most feleségén, lányain és családján keresztül egy csodás mérföldkövet oszthat meg a Bét Orim közösséggel. Nagyon hálásak vagyunk Tom Lantos családjának, hogy támogatja elkötelezettségünket.