A ZSIDÓ VILÁGKONGRESSZUS

A ZSIDÓ VILÁGKONGRESSZUS ELNÖKE


Ronald S. Lauder nemzetközi jótékony adományozó, befektető és műgyűjtő,egykori közalkalmazott 2007 júniusa óta tölti be a Zsidó Világkongresszus elnökitisztét. Lauder elnök judaizmus iránti mély elkötelezettségét világszerte számoskülönböző jótékony kezdeményezése is bizonyítja.

A Zsidó Világkongresszus elnökeként Lauder nagykövet számtalan államfővel,miniszterelnökkel és kormányképviselővel találkozott, hogy közben járjon azsidók és zsidó közösségek számára legfontosabb nemzetközi célok érdekében.Szilárdan hisz Izrael támogatásának fontosságában, különösen akkor, amikorállampolgárai támadás alatt állnak, miközben fontosnak tartja ösztönözni éssegíteni a vibráló, élettel teli zsidó közösségek fejlődését az egész világon.

1983 és 1986 között Ronald S. Lauder az Egyesült Államok NATO- és Európaiügyekért felelős államtitkár-helyettese volt a védelmi minisztériumban. 1986-ban Reagan elnök bécsi nagykövetté nevezte ki. Kiküldetése alatt szoros diplomáciaikapcsolatokat épített ki a két ország között, miközben személy szerintelutasította az elnökké választott Kurt Waldheimet.

Ausztriai tapasztalatai tovább mélyítették Lauder nagykövet zsidó öröksége irántérzett megbecsülését és elkötelezettségét. Ezt követően igyekezett újjáélesztenia zsidó életet Közép-Kelet Európában azokban a közösségekben, amelyeketfeldúlt a Holokauszt, majd elnyomott a kommunizmus. 1987-ben megalapította a Ronald S. Lauder Alapítványt, amely ma már 37 zsidó iskolát, tábort és közösségi központottámogat Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Fehéroroszországban, Magyarországon, Németországban, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Ukrajnában.Erőfeszítései zsidó fiatalok ezreit ébresztették rá zsidó örökségükre.

Lauder nagykövet egy Nemzetközi Diákcsere-programot is alapított a New York-i és bécsi zsidó középiskolák diákjai számára. Mára a program kibővült berlini, budapesti, prágai,szentpétervári, szófiai és varsói iskolák diákjaival is.

1997-ben Lauder nagykövetet megválasztották a Zsidó Nemzeti Alap elnökévé, majd itt végzett tízéves sikeres munkája után a szervezet Bizottságának elnökévé. 1999 és 2001között a Főbb Amerikai Zsidó Szervezetek Elnökeinek Konferenciáját vezette.

Művészet iránti szenvedélye és az igazság iránti elkötelezettsége vitte rá arra, hogy megalapítsa a Bizottság a Műkincsek Visszaszerzéséért nevű szervezetet, amely segítette azon nemzetközi jogi szabályok elfogadását, amelyek lehetővé tették a nácik által a második világháborúban elrabolt műtárgyak visszaszerzését. A Bizottság ma is segíti fontos festmények felkutatását és visszajuttatásukat egykori tulajdonosaik örököseihez.

Lauder nagykövetet 2008-ban a Zsidó Kárpótlási Világszervezet elnökévé választották.

Lauder elnök emellett a Zsidó Örökség Bizottságának elnöke, a Yad Vashem Nemzetközi Társaság Nemzetközi Kormányzó Bizottságának igazgatója, tagja az Egyesült Államok Holokauszt Emlékbizottságának, a Zsidó Teológiai Szeminárium igazgatótanácsának, az Amerikai Zsidó Közös Segélyszervezet igazgatótanácsának, a Rágalmazásellenes Liga Alapítvány felügyelőbizottságának és az Ábrahám Alap felügyelőbizottságának. Elnöke a Brandeis Egyetem Szaharov Archívumának felügyelőbizottságának, valamint tagja a tel-avivi múzeum nemzetközi igazgatótanácsának is. Lauder nagykövet alapítása óta a Shalem Központ fontos támogatója. A Modern Művészetek Múzeumának felügyelőbizottságának is tiszteletbeli elnöke.